Så er EuroSkills i Herning skudt i gang. Kom forbi og se konkurrencerne og Tun Din Fremtids stand. Og hep på personvognsmekaniker Magnus Skov Nielsen.
AI-uddannelsesdagen for alle medlemmers kontoransatte, arrangeret i samarbejde mellem DBR Arbejdsgiverforening og HK Privat, er udsat til d. 7. januar. Lær her, hvordan AI kan være din kontorblækspruttes 6 ekstra arme.
Efter nogle måneder med stabilitet på brugtbilmarkedet, blev der i sidste uge sat mange såvel almindelige biler som elbiler ned i pris.
Du kan som medlem få GRATIS frokost til EuroSkills torsdag og fredag i næste uge, da rådet inviterer til hyggeligt samvær og frokost med kaffe/kage på Tun Din Fremtid-standen.
Besøger du EuroSkills i Herning om kun en uge - hvilket Dansk Bilbrancheråd anbefaler - så finder du de praktiske informationer her.
Sekretariatet har afholdt det årlige dialogmøde med Motorstyrelsen. Der blev på mødet bl.a. drøftet nyprislister, motorekspeditioner og fremtidens afgifter på biler.
F&P har udarbejdet et spørgeskema om bæredygtighedstiltag - også kendt som virksomhedens ESG, som du kan besvare direkte i Autotaks/Forsi. Det er frivilligt at foretage besvarelse.
Mange SMV’er betaler unødigt høje gebyrer, når kunderne betaler med kort. Med få skridt kan du sikre, at din virksomhed ikke betaler mere end nødvendigt.
Friske analyse-tal viser, at kundernes tilfredshed med deres værksted var stor i august 2025.