Nyhedsbrev
Kære medlemmer
Fremover er det muligt at komme til bilens servicebog direkte i ens e-Boks via tjenesten Digital-Servicebook.com. Det sikrer bilejerne mod kilometersnyd og letter arbejdet for værkstederne. Læs mere i denne uges nyhedsbrev.
I Autotaks er reparationstiderne vejledende, men desværre oplever værkstederne som regel ikke, at tiderne er til forhandling. Men det skal de være, for reparationstiderne i Autotaks er kun vejledende.
Og husk at Danmarks bedste mekanikere og pladesmede og mange andre konkurrerer i Bella Center i denne weekend. Kom og kig, det er gratis, og Dansk Bilbrancheråd giver frokosten. Du kan stadig nå at melde dig til ved at skrive til kommunikationschef Klaus Krabbe på kk@dbr.dk
Her denne uges nyhedsbrev i overskrifter:
- Slut med kilometersnyd: Registrér bilens servicebog digitalt i din e-Boks
- Husk at tiderne i Autotaks er vejledende
- Bliv klogere på den nye ferielov her
- Større bøder og højere hastighed
God læselyst!
Med venlig hilsen
Dansk Bilbrancheråd
Nyheder
Slut med kilometersnyd: Registrér bilens servicebog digitalt i din e-Boks

Husk at arbejdstider i Autotaks kun er vejledende
En aften om skadesberegning med fokus på lakberegningen.

Bliv klogere på den nye ferielov her
Overgangsordningen til den nye ferielov ér trådt i kraft, men det er loven ikke.

Se Danmarks bedste mekaniker i aktion i Bella Center
Kom til København og se Danmarks bedste mekaniker blive kåret.

Større bøder og højere hastighed
Blandt de nye love, der trådte i kraft ved årsskiftet, er der fire med relevans for bilbranchen.
Brancherelaterede artikler 21/01 DBR Vendsyssel - besøg Aalborg Lufthavn (den militære)Aalborg lufthavn (den militære),Thisted Landevej 53, 9430 Vadum23/01 DBR Aabenraa - generalforsamling
Kløver Es, Brystrupvej 2, 6230 Rødekro23/01 Møde i de midtjyske/nordjyske foreninger
College360 Auto, Kejlstrupvej 73, 8600 Silkeborg28/01 Autotaks kursus - STORVOGN
AutoVidencenter Fyn, Petersmindevej 1F, 5000 Odense C28/01 Kalundborgs Autoværksteder - genereralforsamling
"Den tykke kok", Banegårdspladsen 2, 4400 Kalundborg3/02 Kursus i el- og hybridteknik - Odense (uge 6)
AutoVidencenter Fyn, Petersmindevej 1F, 5000 Odense C4/02 Autotaks kursus - KØGE - begynder/let øvede
EUC Sjælland, Campusbuen 31, 4600 Køge6/02 DBR Silkeborg - generalforsamling + bowling
Bowl’n’Fun Silkeborg, Brokbjergvej 12, Silkeborg11/02 Autotaks kursus - øvede brugere - Frederikshavn
EUC Nord AutoBranchens Udviklingscenter, Hånbækvej 50,...
Følg os på Facebook