Regeringen vil gøre det billigere at bruge strøm de næste to år. Elafgiften nedsættes til 0,8 øre per kWh, hvilket er godt for forbrugerne på mere end en måde - og dermed godt for værkstederne.
Dansk Bilbrancheråd inviterer medlemmer til frokost torsdag d. 11. og fredag d. 12. september til EuroSkills i Herning.
De unge lærlingen, elever og svende på SkillsTeam Denmark har trænet deres faglighed gennem flere år for at blive klar til EuroSkills i Herning i næste måned. Men konkurrencerne presser både krop og psyke til det yderste, hvilket der var gode råd til ved Teamets sidste samling inden det går løs i Herning.
Onsdag d. 10. september afholder DBR Arbejdsgiverforening i samarbejde med HK Privat en spændende uddannelsesdag. Se her det fulde program og hvordan I tilmelder jer.
Tjen penge på dine værksteds- og salgsbiler. One2move er en af Danmarks førende biludlejningskæde med over 80 afdelinger og mere end 20 års erfaring i branchen.
Udbuddet af brugte biler i alle afskygninger er rekordlavt, og selv om der er et stabilt antal elbiler til salg, så sælges de så hurtigt, at priserne også her holdes oppe.
I den seneste tid er en række nye biler enten sat ned i pris, og/eller der er lanceret et attraktivt privatleasingtilbud. Det ses direkte på udviklingen i brugtbilpriserne på de tilsvarende modeller.
Efter at Dansk Bilbrancheråd i årevis har råbt efter, at de skoletrætte unge skal ud på værkstederne, er ordningen juniormesterlærer endeligt trådt i kraft i denne uge. Grib chancen for at hverve din næste lærling og se her, hvordan du gør.