Bilforhandlernyt april 2025: Færre handler, men stadig højt niveau

Antallet af transaktioner på brugtbilmarkedet faldt med 17,7% i april sammenlignet med marts måned, der var den bedste måned nogensinde i forhold til antallet af solgte brugtbiler. Men samlet ligger de første fire første måneder af 2025 fortsat 10,5% over rekordåret 2024 i forhold omsætningen på brugtbilmarkedet.

Priserne fortsætter med at falde på brugtbilmarkedet, dog i mindre grad end tidligere. Alle fire drivlinier (benzin, diesel, PHEV og elbiler) faldt i pris, men den nye udvikling er, at det er elbilerne, som faldt mindst i pris i april måned, mens dieselbilerne og plug-in hybriderne fortsat falder markant.

Meldingerne fra forhandlerne går på, at det var uroen på de finansielle markeder i de første uger af april, der mindskede bilkøbernes motivation til at købe biler, men samtidig lyder efterretningerne, at der igen bliver handlet mange brugtbiler i de første dage af maj måned.

Noter fra BCA

April måned byder på fortsat stabile priser. Der ses en positiv udvikling for de mere prisvenlige biler på engrosmarkedet, hvor modeller under 10.000 euro fortsat oplever stigende priser. Denne kategori udgør dog kun 12,4 % af de solgte biler på vores auktion i april og påvirker derfor kun i begrænset grad det samlede prisindeks.

Elbiler holder et stabilt niveau både i pris og volumen. Elbiler udgjorde 12,6 % af de solgte biler i april – samme niveau som i marts.

Det særligt interessante er, at vi igen oplever stigende eksport, for mens der i marts var en andel på 43,5% i eksporten af elbiler, var det i april hele 49,8% der gik ud over landets grænser. Top-5 eksporterede elbiler er fra Polestar, Ora, Audi, Ford og MG.