Bilforhandlernyt januar 2026

Starten på 2026 har været præget af flere udfordringer for bilbranchen i almindelighed og bilforhandlerne i særdeleshed. Det handler om snevejr og heraf følgende udfordringer med prøvekørsler samt økonomisk usikkerhed blandt forbrugerne. 

Derfor er det interessant, at BCA ser flere positive tendenser i markedet. Vi vender tilbage til nøgletallene for brugtbilmarkedet efter BCA's kommentarerne nedenfor.

Kommentarer fra Michael Dahlgren og BCA teamet: 2026 starter med en positiv tendens

Så er januar 2026 veloverstået, og vi retter blikket fremad med 2025-januar som indeks 100. Ordet “stabilitet” gik igen og igen i årets første ni måneder, og kigger man på vores auktionsdata som pejlemærke for engrosmarkedet generelt, kan man helt tydeligt se, at udbud og efterspørgsel bevægede sig hånd i hånd. Men vi så også efter mange måneders stabilitet et fald i priserne på vores auktion, der kunne indikere et lille skred i markedet - dog er dette også sæsonbetonet og forventeligt i det 4. kvartal.

Januar 2026 tager hul på året med en lille stigning, men trods alt en stigning, på 0,2 procentpoint fra december 2025. December var også det laveste prispunkt siden januar 2025 og nu får vi lidt højere priser, lidt højere aktivitet og i året første auktionsuger kunne vi mærke en ændring i stemningen: Køberne var markant mere aktive og tilbøjelige til at betale en smule ekstra for at få fyldt lagrene op igen. Den slags optimisme plejer vi normalt først at se i februar – og netop derfor bliver det ekstra interessant at følge, om februar kan fastholde den positive bevægelse, eller om prisudviklingen lægger sig fladt igen.

Den generelle aktivitet på auktionen – volumen, konverteringsrate og andelen til eksport – er ligeledes steget i forhold til 4. kvartal 2025. Vi ser dermed positive signaler på stort set alle vigtige parametre, selv hvis selve prisindekset kun viser en forsigtig begyndelse på en ny retning.

Auktionens Top 5 personbiler – Udvikling og Tendenser i januar

  • BMW 3-serien
    • Fortsætter sine flotte salgstal på auktionen - og som så ofte - indtager 1. pladsen i januar med afstand til til de øvrige biler på listen.
  • Renault Captur
    • Er ikke fremmed for at ligge med helt i top, men lå i december måned uden for top 5
  • BMW X1
    • Hopper direkte ind på listen som nummer 3. X1 er generelt en meget populær model på auktionen, omend sjældent med i top 5.
  • Nissan Qashqai
    • På linje med BMW 3-serien så er Nissan Qashqai en model der altid er med i top 5 og ofte blander sig helt i toppen. Denne gang den 4. mest solgte bil i januar.
  • Volkswagen T-Roc
    • Denne altid populære model var sidst med i top 5 i november måned 2025.

2026 januar starter både med gamle kendinge i top 5 samt overraskelser. BMW X1 har ikke været med i top 5 hele 2025, hvorimod sidste års 2 mest populære modeller fortsætter ufortrødent med at indtage pladser på listen - henholdsvis BMW 3-serien samt Nissan Qashqai.

Og så til brugtbilmarkedet

I en direkte sammenligning med starten på 2025 falder omsætning og reelle salg med 9,4% til et niveau på 47.435 transaktioner og godt 36.000 reelle salg. Der er flere nuancer i dette end blot den rendyrkede nedgang. Dels var januar 2025 den bedste januar nogensinde på brugtbilmarkedet, og lå 8,8% over 5-års gennemsnittet og 10,4% over 10-års gennemsnittet, og i det lys er starten på 2026 faktisk bedre end de forskellige gennemsnit. Så grundlæggende er det imponerende set i forhold til de udfordringer som branchen har stået overfor.

Elbilerne stiger marginalt med en stigning på 0,4% sammenlignet med den første måned af 2025. Men kigger man på de enkelte prissegmenter, så er det interessant, at de billige elbiler for alvor bliver solgt i store antal nu. Sammenlignet med januar 2025 er antallet af handler med elbiler i prissegmentet fra 100.000 til 150.000 kroner steget med 320%. Det understreges af søgningerne som er steget med næsten 400% for det prissegment på ét år - en medvirkende årsag er naturligvis udbuddet, der i samme periode er steget med 180%. Nu vi er ved søgningerne, så er de 12 mest søgte biler på Bilbasen elbiler blandt de 22 millioner søgninger i januar. Søgningerne på Skoda Elroq steg med 220% sammenlignet med december, og otte ud af de 12 mest søgte modeller kommer fra Semler-mærker eller rettere fra VW-gruppen.

Sidste kommentar handler om prisudviklingen. Læsere af Bilforhandlernyt vil ikke være overraskede over, at priserne fortsat falder. Der har været rigtig mange prisnedsættelser i januar, og samtidig er de nyoprettede biler sat til lave priser. Dermed fortsætter udviklingen fra 2025.