
I forrige uge afholdt Bilhandels-ERFA-gruppen temadag og netværksmøde i Odense, som, i følge medlem og deltager Jesper Sørensen fra JS Biler i Herning, havde et værdiskabende program - især i forhold til oplæggene om hhv. markedstendenser og jura.
Det var et rigtig godt arrangement. Det var specielt interessant med Jan Langs oplæg, hvor han kom ind på den nuværende markedssituation for både det nationale og internationale marked. Herudover havde vi også nogle gode debatter om værdifastsættelse, så jeg vil klart anbefale andre at deltage i kommende møder," fortæller Jesper Sørensen.
Tirsdag d. 23. maj mødtes Bilhandels-ERFA-gruppen til årets temadag, hvor programmet bød på oplæg fra markedsanalytiker Jan Lang fra Bilbasen, oplæg fra samarbejdspartnerne Topdanmark, Accept Auto, Købstædernes Forsikring samt sekretariatets biljuridiske eksperter advokatfuldmægtig Rasmus Hjelmer Hansen og jurist Lars Ellegaard.
Da medlem Jesper Sørensen allerede benytter flere af aftalerne med rådets samarbejdspartnere, så var det specifikt oplægget med Jan Lang, samt de juridiske indslag, som fik ham til at deltage.
Jan Langs indsigt i ændringerne i liggetider for biler med de forskellige brændstoffer, og specielt hans forventninger til prisændringer i den kommende tid, var relevant for os som bilforhandler, fortæller Jesper Sørensen.
Jesper Sørensen fra JS Biler i Herning er helt inde i reglerne omkring import af biler, men syntes alligevel, at Rasmus Hjelmer Hansens og Lars Ellegaards oplæg var interessante. Specielt den efterfølgende dialog om import af biler og faldgruberne herved var god, og noget han vil anbefale andre at deltage i.
Vi havde en god debat med de typiske problemstillinger ved import, fx i forhold til afvigelser i udstyr fra tilsvarende danske modeller og manglende servicehistorik. Desuden også en fin snak om vigtigheden af, at biler bliver importeret korrekt og at slutsedler også er korrekte. Hvis man er i tvivl om detaljer i import og bilsalg, så er det klart anbefalingsværdigt, at man deltager i Bilhandels-møderne, hvor man bliver klogere på emnet gennem oplæg og de efterfølgende dialoger, afslutter Jesper Sørensen.
En opfordring Dansk Bilbrancheråd hermed giver videre og samtidig takker alle deltagende - medlemmer som samarbejdspartnere - for en god dag.
Har du forslag til næste mødes program, så dette også skaber værdi for dig som bilhandlende medlem, så skriv til René Eriksen på re@dbr.dk eller Rasmus Hjelmer Hansen rsh@dbr.dk.