Gå til hovedindhold

Forhandling af timepriser

Forhandling af timepriser

Mange skadesreparatører skal i nærmeste fremtid forhandle timepriser med forsikringsselskaberne. En forhandling, reparatørerne bør forberede sig på.

Som reparatør er det vigtigt, at man ved denne forhandling kommer med et oplæg, som forbedrer de vilkår der arbejdes under. Det vil derfor være helt naturligt at reparatørerne sætter sig ind i priserne i deres nærområde, på karrosseri og lakeringsarbejde. Udover timeprisen er der også andre parameter, reparatørerne kan bringe ind i deres forhandlinger.

Prisaftaler skal kontrolleres

Som reparatør bør man starte med at kontrollere sine prisaftaler i Autotaks/FORSI. Nogle af selskaberne har gennem tiden fjernet betaling for KODE 28, Diverse Reservedele 2% og KODE 64, Diverse Forbrugsmaterialer 3,5% og erstattet betalingen med fast beløb. Et beløb som ikke er steget siden indførelse og som knapt nok dækker et sædeovertræk og en bundmåtte, samtidig med at procentsatserne er fjernet er selskaberne begyndt at kalde reservedele med originalt reservedels nr. for diverse materialer. Det vil derfor være en god ide, at det i samarbejdsaftalen bliver præciseret, hvad diverse posten skal dække. En god øvelse reparatørerne kan lave er at noterer, hvor mange forbrugsmaterialer de anvender når de laver karrosseriarbejde, polyesterspartel, sandpapir, punktsvejsebor, skæreskiver, slibeskiver, svejsetråd, klinger til luftsav, rensevæske, svejseprimer, skæretråd osv.

Antallet af ydelser som reparatørerne stiller til rådighed for selskaberne kan ligeledes bringes ind i forhandlingen:

  • Betalingsbetingelser
  • Opgørelse af totalskader og biler som selskaberne afhandler med kunden
  • Beregning af fantomrapporter (biler som ikke findes i Autotaks/FORSI)
  • Opbevaring af totalskader
  • Afmelding af nr. plader
  • ADAS. Tid til justering, kalibring, prøvekørsel
  • Lejebiler/lånebiler, når forsikringsselskabernes beslutninger forlænger reparationstiden
  • Ekstra tid til reparationen når forsikringsselskaberne vælger alternative dele
  • Opbevaring af vinter/sommer hjul samt gratis hjulskifte

Udgifter i forbindelse med investeringerne og uddannelse bør ligeledes nævnes

Mange reparatører har ligeledes investeret i kostbart værkstedsudstyr og uddannelse som de ved skadesreparation stiller til rådighed for at kunne levere den kvalitet som kunderne også har krav på når der arbejdes for forsikringsselskaberne.

Alternativt skadesberegningssystem                                                                                                                                            

Før underskrift bør du sikre dig at du ikke bliver låst til et særligt skadesberegnings system da der pt. arbejdes på alternativ til Autotaks/FORSI.

For yderligere spørgsmål kontakt teknisk konsulent Finn Larsen på telefon 51 30 93 69.