Dansk Bilbrancheråd og Køretøjsopbyggerne under Dansk Bilbrancheråd var til møde med Færdsels- og Motorstyrelsen, hvor blandt andet utilfredsheden med Motorregisteret var på programmet.
Såvel Dansk Bilbrancheråd som den selvstændige brancheforening, Køretøjsopbyggerne under Dansk Bilbrancheråd, var repræsenteret sammen med en lang række andre aktører, da Færdsels- og Motorstyrelsen afholdt deres årlige opfølgningsmøde hos Skattestyrelsen, onsdag den 6. marts 2024.
Mødet er en årligt tilbagevendende begivenhed, hvor branchens mange forskellige aktører – lige fra campingbranchen over Køretøjsopbyggere til Landbrug og Fødevarer – får en status på samarbejdet mellem de to styrelser og får mulighed for at drøfte udfordringerne i snitfladen mellem dem.
DMR's utilstrækkelighed
Et tilbagevendende tema på mødet er Motorregisteret (DMR’s) utilstrækkelighed. Alle aktører er enige om, at DMR er et forældet system, der kun i yderst begrænset omfang opleves som en hjælp til branchen, hvilket igen blev påpeget på mødet.
Imidlertid står DMR ikke lige foran en udskiftning – men Færdselsstyrelsen er måske på vej med et køretøjsteknisk register, der har som eneste formål at opsamle data om køretøjer – jo mere, jo bedre. Hvis det køretøjstekniske register bliver en realitet, vil DMR kunne nøjes med at tage de data, der er relevante for beregningen af afgift. Det køretøjstekniske register er dog endnu i sin spæde vorden – og aktuelt forudsætter det videre arbejde en politisk beslutning – og afsættelse af tilstrækkeligt med midler.
For Dansk Bilbrancheråd mødte afgiftsekspert og advokatfuldmægtig Rasmus H. Hansen – og for Køretøjsopbyggerne under Dansk Bilbrancheråd mødte sekretariatsleder Johanne Berner sammen med bestyrelsesmedlem Dan Bork.
Henvendelse
Har du kommentarer eller spørgsmål, da kontakt Johanne Berner på tlf. 22415103 eller mail jbh@dbr.dk.