Værkstedskæden Bosch Car Service har ansat Jacob Mortensen som ny kædechef, beretter virksomheden Robert Bosch A/S i en pressemeddelelse.
Jacob Mortensen afløser Michael Strandby Jensen, der forlod stillingen som kædechef den 1. august efter godt et år på posten.
25 års erfaring
Den 1. oktober tiltrådte Jacob Mortensen (45) som kædechef i Danmark. Jacob Mortensen har med sine mere end 25 års erfaring i autobranchen god indsigt i kundernes og værkstedernes behov for at sikre den bedste kundeoplevelse.
Peugeot og Citroen
Før den nye kædechef kom til Bosch arbejdede han fire år hos FDM som Videns- og Pressetalsmand. Derudover har Jacob Mortensen som medlem af FiA Technical Working Group i Bruxelles rådgivet værksteder om kundebehov. Gennem to perioder på i alt 10 år har Jacob arbejdet med kundesupport for Peugeot og Citroën hos Interdan A/S. Senest Jacob har været hos AutoConsult, hvor han sad som homologerings-ingeniør og SoMe-Manager.