Gå til hovedindhold

Opblødning i direktørreglen – beskatning af fri bil

Opblødning i direktørreglen – beskatning af fri bil

Meget tyder på, at der er en markant opblødning på vej i den såkaldte Direktørregel. Reglen er hidtil gået ud på, at hvis et selskab med en ansat hovedaktionær eller anpartshaver (eller andre med væsentlig indflydelse på deres egen aflønning) indregistrerer et køretøj, så går SKAT automatisk ud fra, at bilen er stillet til rådighed for pågældende, som derfor beskattes af rådigheden af fri bil.

Kostbar luksusbil

Reglen giver mening i de tilfælde, som den formentligt er tiltænkt; Når et selskab uden nogen driftsmæssig begrundelse indregistrerer en kostbar luksusbil. Til gengæld virker reglen helt urimelig, når den ukritisk er blevet anvendt i vores branche, hvor der jo er en åbenbar driftsmæssig begrundelse for at indregistrere værkstedsbiler – som jo i øvrigt sjældent er specielt luksuriøse.

I praksis har reglen betydet en omvendt bevisbyrde. Hvis et sådant selskab har indregistreret et køretøj, så har det uden omsvøb påhvilet selskabet at løfte en streng bevisbyrde for, at rådigheden er afskåret, og der ikke har været privat benyttelse.

Dansk Bilbrancheråd har været involveret i en klagesag, hvor vi blandt andet har gjort gældende, at reglen virker helt urimelig i vores branche, hvor 1) køretøjer er et driftsaktiv, at 2) SKAT ikke har hjemmel til at bruge direktørreglen i dette tilfælde, og 3) at der i øvrigt ikke er tale om luksusbiler, så der er ikke den samme formodning for omgåelse og snyd.

Bevisbyrden ligger nu hos SKAT

Undervejs i denne sag har SKAT nu truffet afgørelse i to andre sammenlignelige sager hvor Landsskatteretten udtalte, at da bilerne ikke havde befundet sig på klagerens privatadresse, da der ikke var tale om luksusbiler, som ville være uegnede til selskabets erhvervsmæssige formål, og da der i det hele taget ikke var forhold, der pegede på, at bilerne havde været anvendt privat, så lå bevisbyrden hos SKAT. Eftersom SKAT kunne ikke løfte denne bevisbyrde, blev borgeren ikke beskattet.

Afgørelserne vil formentligt medføre, at beskatningsrisikoen i fremtiden bliver mindre, når SKAT ikke får held til at ”vende bevisbyrden”. Vi anbefaler dog stadig, at der for en sikkerhedsskyld udarbejdes fraskrivelseserklæringer, samt så vidt muligt sikres dokumentation for den erhvervsmæssige benyttelse.

Er du blevet beskattet efter direktørreglen, hvor du ikke har benyttet bilen privat? Kontakt sekretariatet på 4399 6633, måske er der mulighed for genoptagelse af skatteansættelsen.