Nu træder forenklede regler for hastighedsbegrænsere i lastbiler og busser i kraft

Efter pres fra Dansk Bilbrancheråd må alle der har en fartskriverautorisation pr. 1. december nu håndtere hastighedsbegrænsere - og de gamle kontrolattestblade; ja - dem kan du klippe julepynt af.

I fortsættelse af en tidligere høring om hastighedsbegrænsere i lastbiler og busser er reglerne nu forenklet, så alle autoriserede takografværksteder fremover også er autoriserede til at arbejde med hastighedsbegrænsere. Derudover afskaffes krav om kontrolattesterne i forbindelse med syn af køretøjerne. 

Det sker efter pres fra Dansk Bilbrancheråd, som udover høringssvar, tog sagen op i retten gennem Din Biladvokat, da et lastvognsværksted med farskriverautorisation og medlem af Dansk Bilbrancheråd fik en bøde for at have udstedt en kontrolattest. En Færdselsbetjent fandt attesten i lastbilen og udstedte en bøde; for efter hans mening, var autorisationen utilstrækkelig. Værkstedet blev frifundet - for loven var for uklar.

Dansk Bilbrancheråd påtalte herefter overfor myndighederne, at lovgivningen skulle være konkurrenceneutral, og at det derfor var vigtigt, at ALLE værksteder med den offentlige fartskriverautorisation, måtte foretage i hvert fald synskontrollen af hastighedsbegrænseren.

Det er nu tilfældet - bekendtgørelsen er ændret med virkning fra d. 1. december 2025, til gavn for den frie konkurrence.

Det væsentligste er, at

  • alle værksteder, der er autoriseret til installering, eftersyn, kontrol og reparation af takografer vil være autoriseret til at foretage arbejdet på hastighedsbegrænserne
  • den særskilte godkendelses- og autorisationsordning for værksteder, der kan installere, justere og plombere samt foretage senere indgreb og reparation af hastighedsbegrænsere i lastbiler og busser, afskaffes.

Krav om kontrolattester i forbindelse med syn af køretøjerne fjernes

Derudover afskaffes, som ovenfor nævnt, kontrolattesterne for hastighedsbegrænserne, så hastighedsbegrænsere i lastbiler og busser ikke længere skal kontrolleres forud for syn af køretøjerne.

Fremover skal synsvirksomhederne ved syn af ibrugtagne lastbiler og busser fremadrettet alene foretage en kontrol af hastighedsbegrænseren i overensstemmelse med bilag 1 til bekendtgørelse om syn og godkendelse af køretøjer.

Ny udgave af VOSAK

Som følge af ovenstående er VOSAK (Vejledning om Syn Af Køretøjer) blevet opdateret til en version fra december 2025.

Vejledning om syn af køretøjer december 2025 skal anvendes fra 1. december 2025.

Vejledning om syn af køretøjer version 2, oktober 2025, kan ikke længere kan anvendes.

Læs mere her og find den gældende VOSAK her.

Henvendelse

Har du spørgsmål eller kommentarer, da kontakt vicedirektør Johanne Berner på jbh@dbr.dk eller tlf. 22 41 51 03.