På et pressemøde den 9. februar 2025 kunne CO industri og DI præsentere en aftale om ny overenskomst for perioden 2025-2028. Læs her, hvad de store linjer er.
På et pressemøde den 9. februar 2025 kunne CO industri og DI præsentere en aftale om ny overenskomst for perioden 2025-2028. Læs her, hvad de store linjer er.
Efter overraskende korte og stille forhandlinger blev DI og CO-industri den 19. februar 2023 enige om rammerne for en ny 2-årig overenskomst. Selvom der er stigninger hist og her, er det godt for arbejdsmarkedet at få en tiltrængt pause - ingen storkonflikt...i denne omgang. Afstemning mangler dog.
Den 1. marts 2022 ændres en række satser iht. Industriens Overenskomst. Det har betydning for dig, der har lærlinge og/eller overenskomst i øvrigt under Industriens Overenskomst.
Har du overenskomst skal du huske, at der er satsændringer pr. 1. marts 2021 som bl.a. berører løn, overarbejdssatser og forskudt arbejde samt fritvalgsopsparing.
På grund af Coronaepidemien er aftalen, der gør, at arbejdsgiver kan hjemsende ansatte under overenskomst uden løn, forlænget til den 30. april.
Se de nye lønsatser i Industriens Overenskomster her.